wisznuizm.pl

Poszukiwanie Śri Kryszny – Rzeczywistości Piękna. Wstęp

kryszna gowardhan
Poszukiwanie Śri Kryszny – Rzeczywistości Piękna
Jego Świątobliwość ŚRILA BHAKTI RAKSZAK ŚRIDHAR DEWA-GOSWAMI MAHARADŻA

Wprowadzenie

Każdy poszukuje rasy, przyjemności. Rasa zajmuje najwyższe miejsce. Jako osoby, jesteśmy podmiotami, posiadamy swoją podmiotową egzystencję, ale rasa, przyjemność, posiada Swoją własną nad-podmiotową egzystencję. Ona jest osobą (akhila rasamritamurtih): rezerwuarem wszelkiej przyjemności. Kryje się ona pod imieniem Kryszna. Rasa jest Kryszną. Rasa nie może być umiejscowiona nigdzie indziej niż w Krysznie. On jest źródłem wszelkiego typu ras. Tak więc, nasza własna natura zmusza nas do poszukiwania Kryszny.

Brahma-sutra mówi: „Dociekaj pierwotnej przyczyny tego świata. Poszukuj jej!” Skąd się to wszystko wzięło? Jak to się wszystko razem trzyma? Kto za tym stoi? Dokąd wszystko zmierza po śmierci? Brahman jest tym pierwotnym duchem z którego wszystko się wyłoniło, w którym wszystko pozostaje i przez którego wszystko ostatecznie zostaje na powrót wchłonięte.
Gdzie jest Brahman? Brahma-sutra radzi nam poszukiwanie tej pierwotnej, największej, wszystko w sobie zawierającej przyczyny. Ale Śri Czaitanja Mahaprabhu i Śrimad Bhagawatam nazywają to wprost: Krysznanusandhana: Poszukiwaniem Kryszny.

Brahma – dżigjasa, dociekania duchowe są dosyć suche. Mogą być jedynie treningiem czyichś umiejętności myślenia, rozumowymi spekulacjami. Lepiej to zostawić. Zacznijmy szukać Kryszny i zaspokójmy pragnienie serca. Rasa-dżigjasa, raso vai sah. Rzeczy, które osiągniemy swoim rozumem nie dadzą nam satysfakcji. Dźniana, wiedza nie ugasi naszego pragnienia, dlatego zamiast brahma – dźigjasa przyjmijmy krysznanusandhana i rozpocznijmy poszukiwanie Śri Kryszny.

Gdzie jest Kryszna? Nasze szczere pragnienie może zostać zaspokojone tylko kiedy otrzymamy możliwość służenia Krysznie. Nie ma innego sposobu. Naszym celem jest zaspokojenie najgłębszych potrzeb naszych serc. Nie interesuje nas, ani gdzie jesteśmy, ani co powoduje, że wszystko jest kontrolowane. To czego naprawdę pragniemy to zaspokojenie pragnienia rasy, pragnienia madhurja, pragnienia smakowania duchowej słodyczy. Nie trzeba nam poszukiwać ani wiedzy, ani tego, co kontroluje cały ten świat. Trzeba nam szukać rasy, anandam, szukać piękna i zachwytu.

Śri Czaitanja Mahaprabhu i Śrimad Bhagavatam uczą nas o co prosić, o co się modlić, czego pragnąć. Mówią: „Jeżeli o cokolwiek prosisz, proś o Krysznę i o nic innego”. Przeznaczeniem wisznuitów, studentów Bhagawatam i zwolenników Śri Czaitanji Mahaprabhu jest poszukiwanie Śri Kryszny. Ani nie potrzebujemy, ani nie chcemy niczego innego.

Wedy nawołują: srinvantu visve amritasja putrah: „ O potomstwo narodzone z nektaru, synowie i córki oceanu ambrozji! Prosimy, słuchajcie nas: Zrodzeni zostaliście z nektaru, przeznaczeniem waszym jest, aby go smakować i się nim rozkoszować. Więc nie traćcie czasu na szukanie szczęścia gdzie indziej. Gdziekolwiek by złudne i obce miraże was zwiodły, obudźcie się! Powstańcie! Poszukujcie tego nektaru i tej szczęśliwości.” Wedy do nas mówią: „Om!”. Om znaczy wielkie „Tak!” „To jest to czego szukacie. Nie ulegajcie zniechęceniu.” Zapewniają, że to czego wewnętrznie poszukujemy istnieje naprawdę. To czego pragną i poszukują nasze serca zaprawdę istnieje i pragnienie to będzie zaspokojone. Z natury jesteśmy temu przeznaczeni i w pełni na to zasługujemy, więc porzućmy obawy i nie ulegajmy lękom. Taka jest nasza natura i nic innego nam szczęścia nie przyniesie. Bądźmy gotowi, po długich poszukiwaniach przyjąć wytęskniony nektar w całej pełni. Obudźmy się i powstańmy! Odszukajmy swą fortunę, bo nic nam nie może jej odebrać. Jest ona naszym niezbywalnym prawem i prawomocnie przynależnym naszej duszy bogactwem, które jest już w nas. Nic innego nie leży w naszym interesie, żadne inne zajęcie, tylko Krysznanusandhana – poszukiwanie Śri Kryszny, rzeczywistości piękna.

Tłumaczenie Kalatuta
korekta Krysznakirtan

(wyświetleń: 551)