wisznuizm.pl

Narottama Dasa Thakura, Prarthana, Nitjanandanisztha

Narottam das thakur

 

nitāi-pada-kamala koṭi-candra-suśītala

je chāyāy jagata jurāy

heno nitāi bine bhāi rādhā-kṛṣṇa pāite nāi

dṛḍha kori’ dharo nitāir pāy

 

se sambandha nāhi jā’r bṛthā janma gelo tā’r

sei paśu boro durācār

nitāi nā bolilo mukhe majilo saḿsāra-sukhe

vidyā-kule ki koribe tār

 

ahańkāre matta hoiyā nitāi-pada pāsariyā

asatyere satya kori māni

nitāiyer koruṇā habe braje rādhā-kṛṣṇa pābe

dharo nitāi-caraṇa du’khāni

 

nitāiyer caraṇa satya tāhāra sevaka nitya

nitāi-pada sadā koro āśa

narottama boro dukhī nitāi more koro sukhī

rākho rāńgā-caraṇera pāśa

 

Lotosowe stopy Pana Nitjanandy to schronienie, gdzie doświadczyć można kojącego światła nie jednego, lecz wielu księżyców. Jeśli świat chce prawdziwego spokoju, powinien oddać się opiece Pana Nitjanandy. Dopóki nie schronimy się u lotosowych stóp Pana Nitjanandy, dopóty bardzo trudno będzie nam zbliżyć się do Radhy i Kryszny. Jeśli rzeczywiście pragniemy wziąć udział w tańcu Radhy i Kryszny, musimy mocno chwycić się lotosowych stóp Pana Nitjanandy.

Ten, kto nie zdołał ustanowić swojego związku z Nitjanandą Prabhu, stracił swoją cenną ludzką formę życia. Taka istota ludzka w istocie nie różni się od pozbawionego kontroli zwierzęcia. Osoba taka pogrążona jest w materialistycznym szczęściu, ponieważ nigdy nie wypowiedziała nawet imienia Pana Nitjanandy. Na cóż zdać mu się mogą wykształcenie i tradycje rodzinne?

Oszołomiony złudną dumą i utożsamianiem się z ciałem człowiek myśli: „Ech, kimże jest ten Nitjananda? Cóż on takiego ma mi do zaoferowania? Nic mnie to nie obchodzi”. W rezultacie uznaje fałsz za prawdę. Jeśli naprawdę pragniesz zbliżyć się do Radhy i Kryszny, musisz zaskarbić sobie przychylność Pana Nitjanandy. Albowiem kiedy On cię pobłogosławi, zbliżysz się do Radhy i Kryszny. Dlatego chwyć się z całych sił Jego lotosowych stóp.

Lotosowe stopy Pana Nitjananda nie są złudzeniem. To fakt. Ten, kto zaangazuje się w duchową służbę Nitjanandzie jest również duchowy. Zawsze staraj się chwycić stóp Pana Nitjanandy. Ja, Narottamama Dasa, jestem bardzo nieszczęśliwy. Dlatego modlę się do Pana Nitjanandy, by obdarzył mnie szczęściem. Mój drogi Panie, spraw, bym zawsze był blisko Twoich lotosowych stóp.                                                           

– Narottama Dasa Thakura, Prarthana, Nitjanandanisztha (Song 1)

tłumaczenie: Iwona Szuwalska

(wyświetleń: 261)