wisznuizm.pl

Musisz mieć towarzystwo żyjącego guru

prabhupada

Kobieta z Indii: W jaki sposób można wejść w kontakt z mistrzem duchowym? Czy można nawiązać z nim kontakt poprzez książkę?

Prabhupada: Nie. Musisz mieć jego towarzystwo.

Śyamasundar: Ona pyta czy można mieć towarzystwo poprzez książki.

Prabhupada: Tak, poprzez książki, lecz również osobiste towarzystwo. Przebywanie z mistrzem duchowym polega na osobistym kontakcie. Nie możesz wytworzyć mistrza duchowego z powietrza. Musisz wybrać konkretnego mistrza duchowego, a gdy już to uczynić powinnaś być dociekliwa i zadawać mu pytania.

Jeśli po prostu próbujesz zrozumieć kim jest Bóg poprzez czytanie pism, nie osiągniesz sukcesu. Musisz zbliżyć się do guru. Podobnie jest z książkami medycznymi, które możesz nabyć w sklepie. Jeśli kupisz jedną z takich książek i będziesz ją studiował, to czy zostaniesz doktorem? Nie, to jest niemożliwe. Musisz słuchać o tematach opisanych w tej książce od profesora medycyny na akademii medycznej. Tylko wtedy osiągniesz wszystkie wymagane kwalifikacje. Jeśli zaś powiesz komuś „Drogi panie ja przeczytałem już wszystkie medyczne książki, proszę mnie uznać za lekarza”. Nie, tak być nie może.

AC Bhaktiwedanta Swami. Wykład w dniu pojawienia się Śrila Bhaktivinoda Thakura, Londyn, 23 wrzesień 1969.


 

Madhudvisa: Nie można zostać lekarzem po prostu poprzez czytanie książek medycznych. Aby osiągnąć ten cel należy studiować pod kierunkiem doświadczonego lekarza. Czy w przypadku twoich książek możliwym jest, aby zostać wielbicielem, nie mając w rzeczywistości twojego osobistego towarzystwa? Innymi słowy czy można zostać wielbicielem jedynie poprzez czytanie twoich książek?


Prabhupada: Nie, to nie jest tak, że musisz mieć towarzystwo autora książki. Jeśli nie możesz czegoś zrozumieć musisz przyjąć lekcję od osoby, która dokładnie zna ten przedmiot. Nie jest konieczne, abyś zawsze bezpośrednio kontaktował się z autorem.


Wielbiciel: To jest tak, jak w przypadku podręczników. Nie są one napisane przez nauczycieli, lecz przez innych profesorów.


Wielbiciel: Tak, zazwyczaj nigdy nie spotykasz autora.


Prabhupada: Przedmiot może być wyjaśniony po prostu przez osobę, która zna przedmiot.


Madhudvisa: Ale czy twoje książki mogą służyć jako wyjaśnienia wykraczające ponad…


Prabhupada: Nie, nie. Każdy, kto zna przedmiot może go wyjaśniać. Nie jest konieczne, aby autor czynił to osobiście. [przerwa] …aby uczyć się od lekarza. Ja nigdy nie powiedziałem, że musisz studiować bezpośrednio u autora, lecz u osoby, która zrozumiała dokładnie przedmiot opisywany przez autora. Tak ja my wyjaśniamy Bhagavad-gitę taką jaka jest. To nie jest tak, że ktoś uczy się bezpośrednio od Kryszny. Uczymy się od osoby, która zrozumiała Krysznę. Na tym polega system parampara.

AC Bhaktiwedanta Swami. Spacer poranny, Melbourne, 21 maj 1975.


 

Jeśli ktoś pragnie poznać znaczenie Śrimad Bhagawatam, musi pobierać nauki od zrealizowanej duszy. Nie należy dumnie myśleć, że można zrozumieć transcendentalną służbę miłości dla Pana przez samo czytanie książek. Trzeba zostać sługą wisznuity. Jak potwierdził Narottama dasa Thakura, chadiya vaisnava-seva nistara payeche keba: jeśli ktoś nie służy wiernie czystemu wisznuicie, nie może być na pozycji transcendentalnej. Należy przyjąć wisznuickiego guru (adau gurv-aśrayam), a wówczas zadając pytania i słuchając odpowiedzi stopniowo uczyć się, czym jest czysta służba oddania dla Kryszny. To nazywane jest systemem parampara.


AC Bhaktiwedanta Swami. Znacznie do Cc. antya 7.53

(wyświetleń: 194)